標題:
Math homework HELP!!! Form 1
發問:
Please help! Do it with complete steps, thx!'Gold Grain' (GG) Rice is composed of Chinese Rice(60%) and Thai Rice(40%), The cost of Chinese Rice is $5 per kg. The manufacturer marks a 5 kg bag of GG rice at $54 and makes a profit of 80%.a. Find the cost of a bag of a GG rice.b. Find the cost of... 顯示更多 Please help! Do it with complete steps, thx! 'Gold Grain' (GG) Rice is composed of Chinese Rice(60%) and Thai Rice(40%), The cost of Chinese Rice is $5 per kg. The manufacturer marks a 5 kg bag of GG rice at $54 and makes a profit of 80%. a. Find the cost of a bag of a GG rice. b. Find the cost of Thai rice per kg. THANK YOU!
最佳解答:
此文章來自奇摩知識+如有不便請留言告知
(a) Cost of a bag of GG rice = $54/ (1+80%) = 54/1.8 = $30 (b) Let x be the cost of Thai rice per kg. (0.6*5 + 0.4x)*5 = 30 3 + 0.4x = 6 0.4x = 3 x = 7.5 Cost of Thai rice per kg is $7.5
其他解答:
都好耐冇做,都有d難難地感覺。 a. the cost of a bag of a cg rice is: $ 54/(1+0.8) 個profit道理係賺多左0.8包所以54蚊值1.8包 =$30 b. the cost of thai rice per kg $ 40%係thai rice 唔等於就係$30既40% 因為唔一定會係1公斤 let the cost be x$, (x*0.4+5*0.6)*5=30 x*0.4+3=6 x*0.4=3 x=3/0.4=7.5 泰米緊係貴d架la 2007-11-18 20:47:24 補充: 我地同時答岩,大家都答得好準﹗揀佢la ,因為佢答得快而準。